Nezaradenézakladny-nater-strecha

Chceli by ste ušetriť peniaze a natrieť strechu sami? Máte pocit, že to zvládnete bez pomoci špecializovaných pracovníkov? Tieto otázky vám určite častokrát prebehli mysľou. Jedná sa však naozaj o jednoduchú a ľahko zvládnuteľnú prácu? V prípade zručného človeka a strechy s nízkym sklonom pravdepodobne áno. Poradíte si však aj v prípade strešných krytín osadených pod takým uhlom, pod ktorým nie je chôdza bez pomoci horolezeckej výbavy možná? Možno vám v rozhodovaní pomôže tento článok. Chcete vedieť, ako to robíme my?

 1. Začneme obhliadkou stavby, ktorá slúži na:
 • Výpočet plochy strešnej krytiny v m² a teda výpočet predpokladanej spotreby náterových hmôt
 • Analýza reálneho stavu strechy a okolitého prostredia
 • Zistenie možností na vytvorenie istiacich stanovíšť, teda miest, z ktorých budú naši pracovníci vďaka horolezeckej výbave bezpečne vykonávať všetky potrebné úkony
 1. Samotná práca začína zakrytím potrebných častí budovy, prípadne jej okolia. Jedná sa hlavne o zamedzenie kontaktu odstránenej starej farby s trávnikom, prípadne ochránenie ostatných častí budovy pred nánosmi, prípadne kvapkami novej farby (okná, parapety, chodníky).
 1. Následne vytvoríme istiace stanovištia, ktoré v kombinácii s lanovými technikami umožnia našim zamestnancom plynulý pohyb po streche a eliminujú tým riziko možného úrazu.
 1. Keď sú istiace laná nachystané, oblečieme si pracovné postroje a pustíme sa do čistenia. Vykonávame ho vysokotlakovým zariadením (tzv. wapkou) o max. sile 250bar. Samozrejme rešpektujeme materiál, z ktorého je strešná krytina vyrobená. V prípade granulového povrchu znížime tlak, aby nedošlo k odplaveniu povrchových zrniečok. Pri čistení škridlí a šindľov volíme smer zhora nadol, aby nedošlo k podmytiu krytiny, prípadne jej poškodeniu. Dôležité je dôkladne odstrániť všetky machy, lišajníky, plesne a samozrejme prach a mastnoty. Na čistenie používame produkt GRIP ON ROOF od firmy HAGMANS.
 1. Po vyschnutí sa nám ukážu miesta, ktoré je potrebné opraviť pomocou špachtlí, oceľových kartáčov, prípadne uhlových brúsok. Jedná sa hlavne o odlúpajúcu sa farbu a hrdzu, ktorú musíme odstrániť, aby nedošlo k jej ďalšiemu šíreniu. Nezabudnite, že čisteniu musíte venovať dostatočné množstvo času, keďže je to veľmi dôležité pre vytvorenie kvalitného náteru. Povrch musí byť pripravený dokonale!
 1. Počas brúsenia a čistenia pozorne sledujeme plochu strešnej krytiny. Teraz je ten správny čas opraviť všetky trhliny a spoje, vymeniť eternitové dosky a škridle, prípadne obnoviť jednotlivé izolácie. Tomuto problému sa podrobnejšie venujeme v článku Poruchy na šikmej a plochej streche.
 1. V tomto bode je dôležité podotknúť, že v prípade náteru pórovitých strešných krytín, akými sú eternit, betónové a keramické škridle, prípadne šindel je potrebný penetračný náter. Úlohou náteru je zjednotiť povrch, zlepšiť priľnavosť ochranného náteru a znížiť nasiakavosť natieranej krytiny. Keď penetráciu vynecháme, pojivo sa dostáva z farby do podkladu, čím dochádza k uvoľňovaniu plniva a pigmentov a následne k tvorbe fľakov a zníženiu životnosti náteru.
 1. Pred náterom strechy sledujeme predpoveď počasia a do práce sa pustíme, keď hlásia nízku pravdepodobnosť zrážok a teploty okolo 15-20°C. Keď je strecha suchá a všetky poruchy odstránené, môžeme pristúpiť k náteru. Ten sa nanáša v dvoch, prípadne troch vrstvách, samozrejme s časovým odstupom potrebným na vytvrdnutie jednotlivých náterov. Farbu nanášame dvoma spôsobmi.
  • Ručne – Jedná sa o kombináciu štetcov, ktoré používame na náter falcov (miesta, kde sa spájajú 2 plechy), aby bola farba dôkladne nanesená v každom ohybe a valčekov, ktorými natierame rovné plochy, prípadné čelá. Práca musí byť vykonaná dokonale, aby nebolo vidieť miesta prekrytia farieb, smer valčekovania, ťahy štetca a stekance. Typ valčeka volíme podľa typu farby, zväčša sa držíme odporúčaniam výrobcu, prípadne radám skúseného predajcu. Tento spôsob sa používa najmä na menších strechách, ktorých krytina je tvorená z väčších plechových tabúľ.
  • Strojovo – využitím AIRLESS striekacieho zariadenia firmy STORCH. Tento spôsob sa využíva hlavne na eternitové, betónové, keramické, asfaltové a strechy z vlnitých a trapezových plechov. Technológia je založená na bezvzduchovom aplikovaní materiálu, vďaka ktorej je náter jednoliaty. Výhodou tohto systému je mnohonásobne vyššia rýchlosť, tým pádom aj efektivita práce oproti klasickým spôsobom nanášania a možnosť aplikácie na zložitých a členitých strechách.      

Aké farby použiť na náter strechy?

V prvom rade je dôležitá informácia, z akého materiálu je strešná krytina. Zlým výberom si totiž vieme navodiť nemalé problémy. Preto sa vždy poraďme s predajcom, prípadne dodávateľom farby.

 • Plechová – oceľová, pozinkovaná, medená a hliníková
 • Betónová
 • Keramická
 • Šindľová
 • Eternitová

Druhá dôležitá vec je, akou farbou bola naposledy strecha natieraná. Pretože nie všetky druhy farieb navzájom spolupracujú a môže dôjsť k nesúdržnosti, čo bude mať za následok lúpanie, prípadne praskanie nového náteru.


Druhy náterových hmôt:

 • Alkydové farby vytvárajú odolný, umývateľný a antikorózny náter s vynikajúcou krycou schopnosťou a trvanlivosťou. Sú určené na kovové podklady ako je železo, oceľ, hliník a zoxidovaný pozink. Špeciálne živice a antikorózne pigmenty zaručujú odolnosť náteru voči pôsobeniu poveternostných vplyvov a UV žiarenia. Životnosť týchto náterových hmôt sa pohybuje v rozmedzí 5-8rokov. (STRECHONA 2v1)
 • Polyuretánové farby sa väčšinou skladajú z dvoch zložiek, ktorými sú farba a tužidlo. Tieto látky je potrebné v presnom pomere zmiešať, aby došlo k želanej chemickej reakcii – POLYMERRÁCII. Farba obsahuje plasty (polyméry), ktoré dodajú hmotám vysokú mechanickú a chemickú odolnosť. Preto sa táto farba používa na strechy, veľmi namáhané drevené i železné konštrukcie alebo na betónové podlahy. Práca s nimi je však náročnejšia, pretože je potrebné dodržať presný pomer oboch zložiek a pracovať s nimi pri teplote min. 10 °C. Pozor, rozmiešanú farbu treba aplikovať v predpísanom čase, pretože potom začína vďaka tužidlu nenávratne tvrdnúť. (CHEMOPUR G U 2061 + CHEMOPUR E U 2081)
 • Epoxidové farby – na zvýšenie kvality náteru a tým aj predĺženiu životnosti sa používa kombinácia epoxidového základného a polyuretánového vrchného náteru. Jej účelom je zaistiť náterovému systému dokonalú priľnavosť a výbornú antikoróznu ochranu. Je vhodný na kovové podklady ako sú oceľ, hliník, zinok a pod. Životnosť náterov sa pohybuje od 8-15rokov. (EPONAL S 2300 + CHEMOPUR RW U 2094)
 • Akrylové farby – medzi týmito farbami sú veľmi známe produkty švédskej  spol. HAGMANS
  • Aquabarr 2012 je flexibilný, ekologicky nezávadný, povrchový náter na vodnej báze. Vytvára bezšpárovú polymérovú bariéru proti vode a vlhkosti, vďaka ktorej je náter odolný voči poveternostným vplyvom. Má vysokú priľnavosť na rôzne povrchy, je pružný do teploty –23°C, odolný voči alkalickým chemikáliam, zašpineniu a je paropriepustný. Používa sa najmä na náter strešnej krytiny z plechu, eternitu, betónu, keramiky a lepenky.
  • Takbeläggningsfärg je rozpúšťadlový náter, ktorý vďaka vysokému obsahu sušiny umožňuje aj jednovrstvové aplikácie. Je určená predovšetkým na nátery plechových, eternitových a lepenkových strešných krytín. Po očistení sa neaplikuje penetrácia, ale priamo samotný náter v dvoch vrstvách. Farba je zložená z modifikovaných živíc na báze akrylátov a je plnená mikrovláknami.

Dúfam, že vám boli dané informácie nápomocné a v článku ste našli to, čo ste hľadali. Keď sa rozhodnete pre obnovu vzhľadu a funkcie vašej strechy, nezabudnite na jej neoddeliteľnú súčasť, ktorou sú klampiarske prvky ako odkvapy, zvody, záveterné lišty atď. Aj tieto komponenty totiž musia byť chránené pred nepriaznivými vplyvmi. Spôsob aplikácie ochranných náterov je v zásade rovnaký s postupom náteru strešnej krytiny.

Nepreceňujte však svoje sily. Do tejto práce by sa mali púšťať ľudia, ktorí majú znalosti a skúsenosti v danom odbore. Preto neváhajte a kontaktujte nás. Radi sa dostavíme na osobnú obhliadku, vďaka ktorej zistíme stav, v akom sa strešná krytina nachádza a aké sú možnosti jej obnovy. Pretože ak skončí Vaša strecha v zlých rukách, môže to dopadnúť ako na fotkách nižšie. Cenovú ponuku na náter strešnej krytiny sme odovzdali v septembri 2019. Prácu však realizovala firma, ktorá bola o jednu tretinu lacnejšia. Čo poviete na výsledok?