Uncategorisedcistenie-strecha

Stretli ste sa už s farebnou zmenou, prípadne súvislým porastom na strechách rodinných domov, kostolov alebo priemyselných hál? Ak áno, pravdepodobne sa jednalo o riasy, machy alebo lišajníky. Mach je všeobecne považovaný za prospešný, pretože je znakom toho, že žijeme v zdravom prostredí. Platí to však aj v našich podmienkach? Majiteľov novostavieb totiž určite nepoteší. Ako tomu teda naozaj je?

Áno, výskyt machu, rias a nečistôt na streche môže do určitej miery ovplyvniť životnosť strešnej krytiny. Ozdobí hlavne strechy domov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vodných plôch, riek, lesov a oblastiach so zvýšenou vlhkosťou ovzdušia, či vyšším výskytom zrážok. Na streche však môžeme okrem machov spozorovať aj riasy a lišajníky. Aký je medzi nim rozdiel?

Riasy

Škvrny zelenej, modrej alebo čiernej farby na asfaltovej, šindľovej alebo škridľovej streche sú väčšinou spôsobené riasami. Sfarbenie začína malými škvrnami, ktoré sa postupom času môžu rozšíriť do pruhov. Škvrny z rias sa niekedy zamieňajú s plesňou. Riasy síce nie sú škodlivé, ale strešnej krytine nepridajú na kráse a taktiež na predajnej hodnote celej stavby.

Lišajníky

Sú najpodivnejšou skupinou rastlinnej ríše, pretože ich telo vzniká vždy spojením najmenej dvoch samostatných zložiek. Jednou z nich je huba, druhou buď zelená riasa alebo sinica. Sú citlivé na dymové plyny, popolčeky a iné priemyslové exhaláty, preto sa vyhýbajú mestám a priemyslovým centrám. Svoje optimum nachádzajú v čistej atmosfére s dostatkom vzdušnej vlhkosti. Ich negatívnou stránkou je to, že svojou aktivitou môžu narúšať aj budovy alebo kultúrne pamiatky.

Machy

Na rozdiel od rias, ponechanie machu na strešných krytinách môže spôsobiť väčšie problémy. Keďže korene machov slúžia iba na zachytenie sa o daný povrch a nie na transport tekutín, ako náhradu dokážu získať vodu z ovzdušia až do 2,5-násobku svojej hmotnosti.  Machy a ich príbuzní – lišajníky a riasy, môžu po rokoch na streche vytvoriť súvislý koberec. Z dlhodobého hľadiska môžu ovplyvniť životnosť keramickej a betónovej strešnej krytiny tým, že sa infiltrujú pod ich povrch, mierne nadvihnú hrany škridlí, čo môže  viezť až k ich praskaniu či dokonca odfúknutiu.  Horšie je to v prípade kovových krytín a krytín na báze asfaltových lepeniek. V tomto prípade množstvá machu rozrastajúceho sa na streche zadržiavajú vodu, ktorá je iniciátorkou oxidačných procesov,  čím negatívne ovplyvňujúcich ich životnosť. Dobrá správa je, že odstránenie machov zo strechy nie je náročný proces.

Metódy čistenia strech

Nielen stará, ale aj nová strecha potrebuje údržbu, aby zostala čo najdlhšie v maximálne funkčnom stave. Ak si zrátate počiatočnú investíciu (tisíce eur), potom cena za jej pravidelnú údržbu je zlomková.

Najjednoduchšie a finančne najdostupnejšie je použitie vysokotlakového čističa s maximálnym tlakom 250 bar. Citlivý však treba byť k eternitu, kde môže dôjsť k odlučovaniu vrstvy granulátu z povrchu krytiny. Metóda je ideálna predovšetkým na keramické, betónové a plechové krytiny. Voda prúdi z týchto zariadení pod vysokým tlakom a vysokou rýchlosťou a pomocou rotačnej trysky spoľahlivo očistí povrch strešnej krytiny od rias, machov a iných znečistení akými sú prach a mastnoty. Platí všeobecné pravidlo zmývania a to je zhora nadol. Pri plechovej streche to nehrá žiadnu úlohu, opatrní však musíme byť pri keramických a betónovych škridľách. Zmena smeru čistenia totiž môže zapríčiniť podmytie krytiny, prípadne poškodenie škridlí. Ak by náhodou niektoré znečistenie odolávalo, použijeme drôtenú kefu alebo špachtľu.

Na svoju prácu využívame lanové techniky v kombinácii s horolezeckým vybavením, závesné rebríky, prípadne pojazdné vysokozdvižné plošiny. K čisteniu pristupujeme zodpovedne, aby sa voda nedostala tam kam nemá, prípadne aby nedošlo k narušeniu strešnej krytiny alebo fasády.

Strešnú krytinu (škridľa, asfaltový šindeľ) je možné následne nastriekať hydrofobizačným prostriedkom, alebo prípravkom na báze nanotechnológie, ktorá zabezpečí spevnenie porušenej povrchovej štruktúry strešnej krytiny a zároveň vytvorí bariéru zabraňujúcu opätovnému rastu rias, machov a lišajníkov.  Strecha vďaka tomu získa na niekoľko rokov samočistiacu schopnosť, čo znamená, že z nej dážď ľahko zmyje všetko čo má.

Ak ste si našli čas a pustili sa do umytia strechy, nezabudnite skontrolovať aj žľaby a zvody. Na čistenie použite gumené rukavice, metličku a vedro, kam budete dávať odpad. Tým je najčastejšie blato, machy, listy, konáre a trus vtákov. Druhou metódou je použitie špeciálnych súprav, ktoré sa dajú dokúpiť k vysokotlakovým zariadeniam a slúžia presne na tento úkon. Teda odplavenie usadenín zo žľabov a prepláchnutie zvodov dlhou ohybnou vysokotlakovou hadicou.

Ak sa vám do toho nechce púšťať, dvihnite telefón a zavolajte nám. Špiny sa nebojíme, takže to pre vás radi spravíme. Ak budete váhať, či sme tí správni, možno vám pomôže naše motto: ,,ako keby si na svojom robil,,.


Upozornenie!

V tomto článku píšeme o vplyve machov, rias a lišajníkov na životnosť strechy a možnostiam ich odstránenia.  Popísané metódy sú pomerne jednoduché a určite  vás láka ich vyskúšať. Uvedomte si však, že ide spravidla o PRÁCU VO VÝŠKE, na šikmej ploche a navyše na mokrom a šmykľavom podklade.

Myslite na svoju bezpečnosť, prípadne nás KONTAKTUJTE a radi Vám pomôžeme.

Zdroj informácií:
https://krytina.sk/magazin/udrzba/mach-na-streche-je-to-problem-ci-nie/
https://domazahrada.sk/mach-na-streche-odstranenie/