Nezaradené

Moje meno je Janko Sabol a rád by som Vám o sebe, ako zakladateľovi spoločnosti MANKI povedal viac.

Narodil som sa v meste Vranov nad Topľou, kde som sa odmalička venoval rôznym športom ako atletika, karate a futbal. Keďže som vyrástol v rodine stolára, moje prvé kroky smerovali na Priemyselnú školu drevársku a jej pokračovaním bolo štúdium na drevárskej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene. Práve tu som mal možnosť okúsiť prvé dúšky lezenia. Z počiatku to však nebolo ľahké, keďže pre telo boli tieto pohyby cudzie. Postupne ma kamaráti začali brávať na skaly, kde hlava zohrala hlavnú úlohu. Dostavil sa neskutočný strach z výšok v kombinácii s nedôverou v istiaci materiál. Dá sa povedať, že práve kvôli tomu som lezeniu nevenoval veľa času a energie. Zatiaľ….

Po skončení vysokej školy som prešiel rôznymi zamestnaniami, popri ktorým som venoval viac a viac času lezeniu, vďaka čomu sa strach z výšok začal vytrácať. Tým, že som väčšinu voľných chvíľ trávil na skalách si ma tento svet podmanil. Cítil som, že to takto ďalej nejde. Potreboval som zmenu. Keďže som veľa času trávil v spoločnosti lezcov, prebehla mi hlavou myšlienka. Výškové práce? Skúsim to? Vidina lepšej budúcnosti našťastie vyhrala nad strachom z neznámeho.

Pravdupovediac boli moje predstavy trochu skreslené. Žil som v domnení, že sa budú pracovné ponuky hrnúť samé od seba. Trvalo však mesiace, kým som sa dostal do fachu. Začal som s umývaním okien, prešiel k natieraniu striech a konštrukcií, okúsil stavebné a montážne práce na lane. Roky ubiehali, znalosti a skúsenosti sa hromadili. Začal som vo mne prebúdzať podnikateľský duch, ktorý ma nabádal k vydaniu sa vlastnou cestou. Netrvalo dlho a myšlienku som pretavil v skutok. V máji 2019 som založil spol. MANKI, ktorá sa špecializuje na výškové práce vykonávané pomocou horolezeckého vybavenia. Spektrum doposiaľ vykonaných prác je veľmi široké, keďže sa venujeme všetkému, čo je v našich silách.

Jedná sa hlavne o čistiace, natieračské, stavebné a montážnych práce, ktoré vykonávame kombináciou lanových techník a špeciálneho horolezeckého vybavenia. Sme skupina mladých, šikovných lezcov, ktorí vykonávajú profesionálnu prácu použitím najkvalitnejších vstupných materiálov a dodržiavaním odporúčaných technologických postupov.

Či ľutujem túto voľbu? Roky strávené štúdiom manažmentu v drevárskom priemysle za nebezpečnú a častokrát špinavú prácu? Určite nie. Pretože pracovať na lane s ľuďmi, ktorých veľmi dobre poznám, získavať skúsenosti v mnohých remeselných odvetviach a zároveň byť pánom svojho času je na NEZAPLATENIE.

Ján Sabol, majiteľ spol. MANKI s.r.o.